Z poezją i skrzypcami

Warto zarezerwować sobie czas 13 i 14 sierpnia i udać się na dwa muzyczno-poetyckie wydarzenia! W ramach XXV Letnich Spotkań Kameralnych odbędą się kolejne koncerty – drezdenecki w kościele pw. Przemienienia Pańskiego (13.08) i w Krzyżu Wielkopolskim w kościele św. Antoniego (14.08).

 

 

Festiwal w Drezdenku i w Krzyżu Wlkp. ma swoich lokalnych bohaterów. W ubiegłym roku usłyszeliśmy artystę pochodzącego z Drezdenka, Aleksandra Frąszczaka, a teraz pokażemy znów wątek drezdenecki. To prawda, że ks. Jerzy Hajduga urodził się w Krakowie, jednak od ponad 30 lat bardzo silnie związany jest z naszym miastem.

 

Kilka lat temu zaprosiłem do Drezdenka Maćka Rayzachera, znakomitego aktora, który z racji działalności w strukturach podziemnych (działał w opozycji, zanim powstała „Solidarność”) nie mógł zrobić kariery na miarę Jego talentu. Maciek działał też w niezależnym harcerstwie i stąd się znamy.

 

Gość nasz przyjechał z poezją Czesława Miłosza i z dwiema dziewczynami, z których jedna jest aktorką, a druga pianistką i kompozytorką. Niedługo potem zrodził się pomysł, by druga z nich – Dominika Świątek – podjęła się zaśpiewania poezji Jerzego. Tak powstał najpierw koncert, a potem płyta z poezją ks. Hajdugi. Na płycie zatytułowanej „Coraz ciszej” poezję Jerzego recytuje Maciek Rayzacher.

 

Tym razem usłyszymy wiersze z najnowszego tomiku Jerzego Hajdugi „Uważaj na siebie”, przerywane z jednej strony muzyką skrzypcową w wykonaniu artystki Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Malwiny Kotz, a z drugiej strony – tekstami aktualnego papieża, Franciszka.

 

Wśród wierszy Hajdugi znalazłem jakże mi bliskie:

 

Długi powrót

jest mi blisko do

siebie a nawet

bliżej

 

Taki wiersz napisze człowiek już dojrzały, który zna życie, zna swoją wartość i ma do przemijania dystans tak bardzo potrzebny ludziom dojrzałym. I drugi, choć jest ich dużo więcej:

 

Uwierz

może za długo milczę

ale uwierz też mam

z kim

 

Wśród wierszy będzie też ten skierowany do Matki. Miłość jest zawsze ponad śmierć. Kiedy układaliśmy koncepcję tego poetyckiego koncertu, Jerzy wspomniał, że związane są z pandemią i jego przemyśleniami na ten czas. A jednak ujrzałem w nich wiele optymizmu.

 

Po koncercie będą do nabycia najnowsze tomiki ks. Jerzego Hajdugi i każdy będzie mógł otrzymać autograf. Już dziś serdecznie zapraszam.

 

Drezdenecki koncert odbędzie się w kościele pw. Przemienienia Pańskiego 13 sierpnia, a w Krzyżu Wlkp. w kościele św. Antoniego 14 sierpnia.  

 

AUTOR: Wiesław Pietruszak