Wielki poeta małych słów

Kładąc znaczenie obok znaczenia, poeta wznosi w tekstach masywne rusztowania z wyrazów. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Każdy użyty wyraz w wierszu jest doskonałą metaforą poezji – pisze o książce Uważaj na siebie Katarzyna Jenek.

 

 

13 sierpnia 2020 roku w Drezdenku odbyła się promocja nowego tomiku wierszy Jerzego Hajdugi, autora uważanego za jednego z najbardziej awangardowych poetów wśród księży. Pochodzi z Krakowa, ale od ponad 20 lat związany jest z Drezdenkiem. Uważaj na siebie – jakże wymowny tytuł w czasach pandemii koronawirusa. Tomik zawiera wiersze określane mianem „hajduganów. To krótkie formy literackie, zlepki wyrazów, powstały ot tak – jakby od niechcenia.

 

Można się pokusić o stwierdzenie, że wyobraźnia poetycka Hajdugi składa się z kilku warstw. Poeta mówił o tym wiele razy, mówił dostatecznie inaczej, aby ta wypowiedź wydawała się nowa.

 

Jerzy Hajduga wraca często do własnych doświadczeń – jak poeta liryczny. Jednak strofy poetyckie są budowane z kilku prostych słów. Kładąc znaczenie obok znaczenia, poeta wznosi w tekstach masywne rusztowania z wyrazów. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Każdy użyty wyraz w wierszu jest doskonałą metaforą poezji. Te swoiste zabawy słowem zawsze się bronią, ponieważ to, co otrzymuje autor z połączenia wyrazów, można interpretować jako całość – i nie ma w tym przypadkowości.

 

Jakie tematy porusza Hajduga? Choć jest księdzem i kapelanem nie boi się poruszać trudnych wątków zaczerpniętych z życia. Można powiedzieć, że jest doskonałym obserwatorem rzeczywistości i potrafi zareagować słowem na każdą sytuację. Można się za tymi wyrazami schować, ale nie sposób przejść obok nich obojętnie.

 

Jego poezja to kunsztowna próba oddania tego, na co autor patrzy – nie tylko z okna. Hajduga jest przewodnikiem, nie tylko duchowym: ukazuje rzeczywistość bez zbędnych upiększeń. Jego siłą jest praca motywu, czyli to, co pozwala poprawiać i odmieniać słowne bycie w istnieniu.

 

Zachęcam do sięgania na wyżyny poezji i do czytania krótkich form poetyckich księdza Jerzego Hajdugi.

 

AUTORKA: Katarzyna Jenek

 

Źródło: „Głos Powiatu” 3/2020