Nie potrzeba dużo czasu, aby przeczytać tomik „Jeszcze” Jerzego Hajdugi. Ale potem wiersze siedzą w głowie bardzo długo. Ostrzegam – pisze Krystyna Kamińska w recenzji z książki.
Wystarczy 10 minut, by przeczytać nowy tomik wierszy Jerzego Hajdugi pod tytułem „Jeszcze”. Tylko że potem trzeba o nim myśleć bardzo długo.
Bo wiersze są króciutkie, zaledwie muśnięcia tematu, struny, sprawy. Na stronie internetowej autora znalazło się takie wyznanie: Wiersze piszę, z wierszem rozmawiam tak jak z przyjacielem. Gdy czasami nie mamy sobie nic do powiedzenia, też nam jest ze sobą dobrze. I tak aż nadto dni i nocy do przegadania. Dziękuję, przyjacielu.
*
Jerzy Hajduga jest księdzem Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, od lat związanym z Drezdenkiem. Według wykazu najnowsza książka jest jego 18 tomikiem wierszy, wydał jeszcze w dwóch tomach swoje felietony, a jego teksty pięknie śpiewa Dominika Świątek.
*
Wiersze Jerzego Hajdugi są króciutkie. Odnoszę wrażenie, że podczas długich rozmów ze swoimi wierszami autor konsekwentnie wykreśla wyrazy jego zdaniem zbędne i czytelnikom pokazuje wersję najkrótszą, syntezę syntezy.
Jak w wierszu z tytułem Śmierć ci była bliższa. Oto wiersz:
No trudno.
I tak cię kocham.
Tytuł liczy cztery słowa, sam wiersz pięć.
Zawartość można odnieść do różnych sytuacji życiowych, w których coś się nie udało, coś zostało zatracone. Więc trudno. Tutaj przyczynę smutku wskazuje tytuł: Śmierć ci była bliższa. A więc śmierć, rozwiązanie ostateczne, z którym trzeba się pogodzić. Ale deklaracja: „I tak cię kocham” przekreśla fakt, że śmierci nie da się przezwyciężyć. Tu autor twierdzi w czasie teraźniejszym: ciągle kocham. Jeszcze raz miłość zwycięża nad śmiercią. Z tego wiersza nie wynika, kto umarł, ale w całym tomiku jest bardzo dużo wierszy poświęconych matce. I choć matka poety zmarła wiele lat temu, jego miłość jest ciągle żywa. To wzruszające.
*
Na skrzydełku książki znajdują się słowa cenionego krytyka poezji, Karola Maliszewskiego: Jeżeli ktoś chce ładnej poezji, doskonale zorganizowanej wypowiedzi, to musi szukać gdzie indziej. Tutaj są tylko westchnienia, którym zabrakło stosownych słów.
Nie potrzeba dużo czasu, aby przeczytać tomik „Jeszcze” Jerzego Hajdugi. Ale potem wiersze siedzą w głowie bardzo długo. Ostrzegam.
AUTORKA: Krystyna Kamińska
***
Jerzy Hajduga, „Jeszcze”, wydawca: Tercja.com, Drezdenko 2018, 48 s. Promocja tomu wierszy odbędzie się 9 lutego o godz. 18.00 w bibliotece w Drezdenku.
ŹRÓDŁO: echogorzowa.pl; tytuł oryginalny recenzji: Wiersze, które siedzą w głowie bardzo długo.
Jedna myśl na temat “Synteza syntezy”
Możliwość komentowania jest wyłączona.