Spotkanie w obłokach

Spotkanie w obłokach. Jak to się stało, jak to się dzieje, że zdjęcie może tak harmonizować z wierszem? Odpowiedź na to pytanie można było usłyszeć w drezdeneckim Teatrze Kotłownia podczas wystawy W obłokach Drezdenka.

 

 

Teatr Kotłownia, czwartek 10 marca 2016, otwarcie wystawy W obłokach Drezdenka. Przed wejściem zbierają się zainteresowani wystawą zdjęć Macieja Kurłowicza, inspirowanych moimi wierszami. Godzina 19.00, czas otworzyć drzwi.

 

W teatrze półmrok, dym przypominający obłoki, szept piosenki do mojego tekstu z płyty Coraz ciszej. Może trochę za ciemno, ale rozpoznajemy się, witamy. Otoczeni gośćmi, rozmawiając jeszcze trwamy w półmroku, w kłębach obłoków. Próbujemy obecnych oswoić z atmosferą, by już mogli przy zapalonych światłach rozejrzeć się i spokojnie pospacerować między zdjęciami.

 

 

Oprócz zdjęć dużym zainteresowaniem cieszyła się sprowadzona na ten czas paralotnia, z której Maciej często wykonuje zdjęcia. Dużo o niej mówił, o przygodach związanych z takimi lotami, by znowu przejść do zdjęć. Jak to się stało, jak to się dzieje, że zdjęcie może tak harmonizować z wierszem? Na to pytanie – i na wiele innych – odpowiadały obłoki, które do końca spotkania się pojawiały.

 

 

Jeszcze późnym wieczorem ostatni goście wychodzili uniesieni spotkaniem. Maciej bez paralotni, ja również trzymający się mocno ziemi z kluczami, by zamknąć kotłownię.

 

AUTOR: ks. Jerzy Hajduga