Somnus

Aniela Birecka o książce Powieki wieków: Okładka tomiku w kolorze rozkwitającego polnego maku. Symbolika czy przypadek?

 

 

Tytuł recenzji tomiku wierszy ks. Jerzego Hajdugi Powieki wieków powinnam w zasadzie zatytułować MAK. Tak, właśnie „mak”, narkotyczny kwiat poświęcony antycznemu bogowi snu Hypnosowi (w mitologii) albo w mitologii rzymskiej – Somnusowi.

 

Powieki wieków: poetycka gra słów; z jednej strony frazeologizm „po wieki wieków”, czyli „wiecznie”, z drugiej – liczba mnoga rzeczownika „powieka”.

 

Zanim wszak przejdę do tego krótkiego omówienia, to wcześniej muszę zacytować tak charakterystyczny dla pisania Jerzego Hajdugi wiersz:

 

chcemy zasnąć nie mogę

ty spróbuj pierwsza

 

może dzisiaj tej nocy

podniosę cię

poniosę

 

to wystarczy

musi wystarczyć

 

okruszki ciała

w palcach

 

(Powieki wieków)

 

Po wieki wieków uściele się w trumnie Śmierć. Śmierć, tu znowu odwołanie do mitologii, ponieważ Tanatos to brat Hypnosa (Somnusa) i stryj Morfeusza, bóstwa słodkich marzeń sennych. Ewentualnie Śmierć, która Wagę (znak Zodiaku) trzyma w kościstej ręce Uranosa (bądź inaczej Chronosa).

 

Okładka tomiku w kolorze rozkwitającego polnego maku. Symbolika czy przypadek? Złota, mimo iż oszczędna ornamentyka przypomina lirę słodkiego śpiewaka Orfeusza; zapisane wersalikami imię oraz nazwisko autora plus tytuł każą się domyślać, że owe niedomykające tytułowe „powieki” wciąż są niechętne naocznemu spotkaniu z „wiekami”.

 

Wiersze ks. Hajdugi w zapisie i strukturze przypominają grudki rędzinowej ziemi. Albowiem rędziny to nic innego niż żyzne gleby powstałe na wapiennych skałach, z których niemałą rolę odgrywają nazywane borowinami, rędziny kredowe.

 

Zatem i strofy – niby wspomniane borowiny – posiadają niezaprzeczalnie terapeutyczne właściwości. Wystarczy jedynie w nie się wczytać, jak na przykład w ten poniżej zacytowany utwór:

 

dnieje a może wieczerzy się

bez chleba już tak będzie rok

 

przy stole ja pod stołem ja

 

rozdajesz komunie słów

 

(Czy o drugiej czy o trzeciej straży przyjdzie)

 

Aniela Birecka, 19 lutego 2015

 

Jerzy Hajduga, Powieki wieków, Wydawnictwo Nowa Pracownia, Poznań 2012.

Dodaj komentarz